Festival Nové Evropy 2009 a Cena Jarmily Jeřábkové

TISKOVÁ ZPRÁVA

Ve dnech 3. – 7. prosince 2009 se v prostorách Konzervatoře Duncan centre a Divadla Duncan Centre konal 11. ročník mezinárodní choreografické soutěže pro původní taneční tvorbu Cena Jarmily Jeřábkové a Festival Nové Evropy.

Festival zpřístupňuje díla všech finalistů veřejnosti. Cena je udělována mladým umělcům do třiceti pěti let z „nové“ – střední a východní Evropy. Má u nich podpořit vytváření moderní taneční identity. Soutěží se dvěma díly – volnou kompozicí a choreografií na hudbu soudobého českého autora; podpora české hudební tvorby je specialitou soutěže. Soutěž byla založena známou osobností české taneční scény, paní Evou Blažíčkovou. Ta volí i skladatele ročníku; letos jím byl Martin Smolka.

Veřejného finále soutěže se letos zúčastnili mladí umělci z České republiky, Maďarska, Slovenska a Turecka. Mezinárodní porota ve složení: Nina Vangeli (předsedkyně), Eva Blažíčková, John Ashford (Velká Británie), Michel Vincenot (Francie), Toméo Vergés (Španělsko) neudělila třetí cenu. Jak první, tak druhá cena putují letos do Maďarska. První cenu získal Zoltán Grecsó, který provedl duet Konverzace plná soli na 1. větu Smolkova Oh, my Admired C Minor a volnou sólovou choreografii pod názvem Bachelor Day. Porota ocenila napojení na hudbu a schopnost přetvořit její dynamické podněty na tělesnou tektoniku v citlivé partnerské práci. Ocenila i zralý a přesný taneční projev v sóle, jakož i humor a komunikativnost.

Druhou cenu porota udělila Ágnes Fülöp za Instant na hudbu Smolkova Zvonění a za volnou choreografii Angelwing…that was. Porota byla výjimečně spokojena s originální reakcí této choreografky na hudbu, kterou zprostředkovala metaforicky pohybem písku, v němž kreslila ornamenty a který vyhazovala do vzduchu, a tyto pohyby korespondovaly s pohyby druhé tanečnice na scéně. V sóle předvedla křehkou a čistou taneční kresbou stesk po ztracených andělských křídlech. Všechna čtyři díla budou uvedena i v závěrečném galakoncertu, jehož součástí – jak už je při této soutěži tradicí – bude také koncertní provedení děl skladatele Martina Smolky.

Soutěžící pro rok 2009: Zoltán Grecsó (HU), Ágnes Fülöp (HU), Virág Arany (HU), Ilyas Odman (TU), Zdenka Brungot Svíteková (SK), Cansu Ergin (TU), Radim Klásek (CZ)

Skladatelskou osobností pro rok 2010 byl na závěr festivalu vyhlášen Jiří Teml. Příšťí ročník Festivalu Nové Evropy – Cena Jarmily Jeřábkové se uskuteční v termínu 25. – 29. listopadu 2010.

přehled všech novinek